Už jste určitě slyšeli a také na vlastní kůži (či spíše jazyk) vyzkoušeli, že stará káva není dobrá. Existuje však káva, která je označována jako „aged“ (= ve věku), není vůbec špatná. Ba právě naopak. Jedná se o kávu, která podléhá složitému a dlouhému procesu stárnutí záměrně(!!!) - za účelem zvýšení její už tak vyjímečné kvality.
Tento proces samozřejmě není bez rizika. Pokud výrobci zanedbají i ten sebemenší detail, může dojít k nejobávanějšímu – místo vylepšené kvality jim zůstanou na krku pouze nepoužitelná, mrtvá kávová zrna. Na druhou stranu – pokud se ovšem dostaví úspěch, jejich zrníčka získají plnější chuť a zmírní se jejich kyselost.
Tuto zvláštní kávu můžete objevit v ostrovní Indonésii blizoučko jezera Toba.
Málokdo ví, že kávovníky byste v Indonésii nalezli až na konci 17. století, kdy sem byla tajně přivezena z Indie do dnešní Jakarty jejich semínka. Ta se brzy probojovala v rostlinky a od té doby je zde káva úspěšně, s pečlivostí a láskou pěstována po celém státě.
Dnes nejznámější odrůdy pochází například z ostrova Bali nebo ze Sumatry. Každý si zachovává svoji jedinečnost a exkluzivitu a každý stojí přinejmenším za ochutnání a vyzkoušení.
Indonéská káva se stala jednou z nejoblíbenějších hlavně díky svoji vábivě silné chuti. Taková káva si plně zachovává své specifické charakteristiky a zejména svoji výjimečnou bohatost, a to i když je podávána k potěšení s mlékem nebo smetanou. Je vhodná také pro všechny milovníky voňavě kořeněných podtónů.
Některé druhy si zachovávají svoji mírnou kyselost, jiné vás naopak ohromí svojí pikantní zemitostí, nebo jakoby náznakem kakaa, dřevitostí, či chutí rašeliny a tabáku. To vše se může skrývat v exotikou prostoupené prvotřídní indonéské kávě.